Прогресивні жінки

Гаряча лінія

    0-800-75-04-75, (0432)  60-20-20

з протидії торгівлі людьми, з протидії домашнього насильства

Новини

Ментальна і емоційна робота у стосунках: "50 на 50" чи вибір без вибору?

Минулого тижня у Верховній Раді знову сперечались про гендер.

  Постановили не вживати це слово. Бо не притаманне, збаламутить нашу молодь і принесе у цнотливе українське суспільство чужі ворожі ідеї. Мені кортить пожартувати: чи справді депутати вважають, що відсутність, наприклад, згадки про теорему Піфагора в українському законодавстві, зупинить її дію на території України? Десь так і з гендером. Неможливо боротись з науковим терміном, як і неможливо ігнорувати зміни, що вже сталися протягом життя одного-двох поколінь. Мова йде не тільки про жінок, хоча зазвичай обвинувачували феміністок у прагненні до рівності. Змінились чоловіки. Вони хочуть бути кращими батьками і партнерами у стосунках, вміють міняти памперси малюкам і відводять старших дітей до садочка чи школи. Чимало сучасних чоловіків помічають несправедливість у становищі жінок і не хочуть її підтримувати.
Артем Чапай, автор книжки "Тато в декреті" розмірковує: "Знаєте, у чому різниця між жінкою й чоловіком, які ідуть у декрет? Чоловік має вибір. Хай би як тобі було важко в окремі дні, хай би як ти страждав, що "годинник цокає, ти міг би стільки всього зробити", - тобі легше від відчуття, що ти пішов на все добровільно. Наприклад, із міркувань справедливості щодо жінки, для якої також "годинник цокає", яка теж може багато чого хотіти від життя, але в більшості випадків у перші роки життя дитини вибору не має".

  Прагнення до справедливого поділу обов'язків у парі спричинило більш уважне ставлення до поняття "хатня робота". Пере машинка, прибирає пилосмок, готує мультиварка… але чому втомлена і роздратована жінка? "В мене нема футболки! Де мої штани! Ти що, джинси не прасувала!". І так кожен день, насильство пранням - це справжнє насильство! Як себе захистити від наступу чоловічої/дитячої білизни?" - іронізує приятелька у ФБ. Прихований зміст народних казок нарешті проявився. Так ось для чого Царевич шукав Василину Прекрасну - щоб вона йому джинси в потрібний момент начаклувала… .

- Я досі не зустріла дослідження, в якому була б підрахована ментальна організаційна робота жінки вдома. Маю на увазі не час, проведений за пранням чи миттям посуду, а постійна готовність думати про хатні проблеми і їх розв’язувати. І суть не у відсутності вміння делегувати хатні обов'язки, а в тому, що саме на жінок, за замовчуванням, покладається турбота про делегування.

  "Якщо нас, жінок, просять сказати, що потрібно зробити, з нами відмовляються ділити ментальний тягар домашніх клопотів" - пояснює французька художниця Емма, авторка коміксу про ментальну роботу жінок. Полегшивши хатню роботу фізично, жінкам залишили роль менеджерок домашнього господарства і це глобальна проблема. Українське міністерство освіти вже скасувало "дівчачі і хлопчачі" уроки праці, але турбота про скасування цього поділу у дорослому житті залежить, багато в чому, від готовності чоловіків.

  Поділ хатньої роботи "50 на 50" є одним із перших пунктів у списку дій чоловіків на підтримку жінок. Другий пункт у переліках стосується емоційної роботи, тобто тих дій, які роблять стосунки максимально комфортними для партнерів чи друзів. Цю сферу теж пропонують ділити "50 на 50". На сайті medium.com є перелік запитань, які допоможуть визначити частку емоційної роботи, яку чоловік чи жінка виконують у стосунках. Для прикладу: я запитую у партнера/партнерки, чи був у нього/неї важкий день? Я відкрито кажу про свої бажання, а не чекаю, поки партнер/ка про них здогадається? Часто я роблю щось приємне для партнера/партнерки без прохань з його/її боку? Підтримую я партнера/партнерку в прийнятті рішень? Я визнаю почуття партнера і поважаю їх? Я стежу за тим, аби не знецінювати почуття партнера/партнерки? Чи дякую я вголос своєму партнерові/партнерці, коли він/вона робить для мене щось приємне?

  Так само, як жінки "без вибору" займаються хатньою працею, вони несуть непропорційно велику частку відповідальності за емоційну роботу у стосунках і дружбі. Переважно жінка відповідає за "погоду в домі", за натхнення чоловіка чи партнера, піклується про стосунки з родичами і друзями. Її часто звинувачують у недостатній старанності, якщо стосунки в родині псуються, є насильство чи подружня зрада. Вважається, що жінка більш емоційна й інтуїтивна, принаймні, її в цьому переконують з дитинства. Але й чоловіки, навіть якщо їх вчили "не плакати", можуть навчитись розуміти почуття іншої людини та ефективно спілкуватись. Іноді для цього потрібно лише бажання. Також можна звернутись до психологів.

Якщо ж ситуація у родині з ознаками домашнього насильства, і чоловікам, і жінкам варто звернутись за допомогою на обласну Гарячу лінію із запобігання насильства, яка діє за підтримки Департаменту соціальної і молодіжної політики Вінницької облдержадміністрації. Телефони гарячої лінії - (0432)60-20-20 , 0800 75 04 75.
 


Оксана ЯЦЮК

Контакти

  • тел.: 60 - 20 - 20
  • email:Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
  • поштова адреса:.
    а/с 5815, Вінниця, 21016

О новой Joomla на JooMix.org