Прогресивні жінки

Гаряча лінія

    0-800-75-04-75, (0432)  60-20-20

з протидії торгівлі людьми, з протидії домашнього насильства

Новини

Хто в українських сім'ях голова, а хто - "шия"?

Про результати дослідження розподілу повноважень в українських родинах йдеться в аналізі, підготовленому  соціологинею Ольгою Козловою  .[1].  Для аналізу були відібрані домогосподарства, що складаються з 2 повнолітніх осіб, які перебувають у шлюбі або живуть разом (кількість неповнолітніх членів домогосподарства не контролювалася).

Отже, подивимося, яким же є розподіл «головних» осіб[2]за статтю. З Таблиці 1 бачимо, що загалом 48% респондентів було зазначено як головних (тобто в 2% домогосподарств не змогли назвати головну особу), при цьому серед чоловіків головних – 74%, серед жінок – тільки 22%.

 

Чим же спричинений  нерівний розподіл? Дослідження надає  ряд соціоекономічних даних членів домогосподарств, які можуть бути визначальними для головного члена сім’ї: вік, рівень освіти, статус зайнятості, а також чи є особа тим, хто приносить найбільший дохід в сім’ю. На жаль, в дослідженні відсутні психологічні характеристики респондентів, які також можуть бути важливими при прийнятті рішень, але наявні дані дозволять визначити, чи є значущими принаймні якісь із наявних характеристик.

Отже, провівши регресійний аналіз, який дозволяє визначити вплив окремих характеристик, ми можемо виділити ті, які є пов’язаними з прийняттям рішень: це стать та принесення найбільшого доходу в родині. Ані вік, ані освіта, ані статус зайнятості не є значущо пов’язаними з прийняттям рішень.

Розглянемо детальніше таку характеристику, як отримання найбільшого доходу в родині:

 Дійсно, якщо розглядати окремо групи тих хто приносить чи не приносить в сім’ю найбільший дохід, то розрив між жінками та чоловіками значно скорочується. Так, серед тих, хто приносить в сім’ю основний дохід, головними є 72% чоловіків та 64% жінок; серед тих, хто приносить менший дохід, головними є лише 35% чоловіків та 26% жінок. Можливо, з врахуванням цього фактора можна говорити про рівність статей? На жаль, ні, і для цього є дві причини.

По-перше, різниця між чоловіками та жінками навіть в межах цих категорій є статистично значущою, тобто навіть якщо жінка буде заробляти більше грошей, у неї все одно менше шансів стати головою сім’ї, ніж у чоловіка. В той же час навіть якщо чоловік не заробляє більше грошей, його шанси лишитися головою в 1,4 рази вище, ніж у жінки.

По-друге, загальновідомою як в Україні, так і в світі, є проблема різниці оплати між чоловіками та жінками навіть при виконанні однакової роботи. Погляд, викладений в цій статті, допомагає зрозуміти, що ця проблема не є винятково економічною: жінки, що мають нижчий заробіток порівняно з чоловіками, мають менше можливостей для впливу на важливі сімейні рішення, а отже їхні інтереси можуть нехтуватися.

Втім, навіть серед чоловіків з найвищим доходом не всі є головою сім’ї. Чи є ще якісь фактори, які впливають це? Спробуємо оцінити також ті характеристики, які є спільними для подружжя: дохід, регіон проживання та розмір населеного пункту.

З таблиці видно, що зі збільшенням рівня доходу сім’ї зростає і доля чоловіків, що є головними. В бідних сім’ях, навпаки, в 1,3 рази є вищою ймовірність голови-жінки порівняно з багатими. Чим можливо пояснити таку різницю? Одним з можливим пояснень є закріплені в суспільстві стереотипи щодо критеріїв успішності чоловіків і жінок. Вважається, що успішний чоловік повинен в першу чергу багато заробляти і забезпечувати родину, якщо ж він не в змозі впоратися з цим завданням – він може потрапити до категорії «лузерів», а отже і втратити привілеї для прийняття рішень. Щоб перевірити це, проведемо регресійний аналіз повторно, але цього разу окремо для чоловіків та жінок.

В цьому випадку для чоловіків другою змінною, що значуще впливає на можливість стати головним, окрім найвищого доходу є також і вік, при чому вік скорельований негативно, тобто зі збільшенням віку ймовірність стати головою сім’ї зменшується. Тобто, у молодого чоловіка ймовірність стати головою сім’ї вища, йому ніби видається певний «кредит довіри»; для старшого чоловіка єдиний шанс стати головою сім’ї – це отримувати найвищий у сім’ї дохід.

Для жінок вік не є значущим (тому і в загальному аналізі для обох статей вік також не значущий), проте важливим стає рівень освіти, при чому він також негативно скорельований – ймовірність стати головою сім’ї для жінок з середньою освітою більша, ніж для жінок з вищою. Розглянемо для прикладу жінку, якій вдалося отримати роботу з вищим заробітком, ніж у чоловіка (в протилежному разі її шанси стати головою сім’ї дуже низькі незалежно від рівня освіти). Якщо жінка при цьому має середню освіту, вона може стати головою сім’ї, якщо вищу – навряд. Чим пояснити таку різницю? Можливо підвищення рівня освіти підводить до розуміння, що можливість приймати рішення не так сильно залежить від рівня доходу? Навряд чи, бо серед чоловіків такої тенденції не спостерігається. Може жінки з вищою освітою частіше обирають чоловіків з відповідним рівнем освіти, які мають можливість для вищого заробітку? Знову, ця теорія не підтверджується результатами для чоловіків. Можливо, жінки з вищою освітою є надто інтелігентними, щоб заявити чоловіку, який отримує нижчий дохід, що він «лузер» і змагатися за лідерство в сім’ї? В межах наявних даних неможливо відповісти на це питання; щоб дізнатися відповідь, слід провести окреме дослідження, зосереджене на психологічних характеристиках і світоглядних позиціях.

Повернемось до загальносімейних характеристик: розміру населеного пункту та регіону.

З даних Таблиці 4 та додаткових тестів значущості різниці відсотків отримаємо, що населені пункти можна розбити на 2 групи: 1) міста з найнижчою долею чоловіків-голів сімей – 20-50 тис. чол.. та 500-1000 тис. чол. 2) решта. Проте такий показник не слід розглядати як вищий рівень гендерної рівності в цих містах – подальший аналіз показує, що саме тут, а також в містах розміром 100-200 тис. чол. учасники дослідження найнижче оцінили свій фінансовий стан, тобто в цих типах населених пунктах є велика кількість чоловіків, які не змогли побудувати успішну фінансову стратегію, і змушені були передати головування жінкам (жителі населених пунктів розміром 100-200 тис. чол. є найменш численними, а отже похибка вибірки для нихвища, ніж для решти).

Ситуація по регіонам зовсім інша: тут серед усіх регіонів значуще виділяється Київз найнижчою долею чоловіків-голів сімей.

Перевірка інших факторів, які можуть впливати на цей результат, не дають пояснення цього феномену – високий рівень доходів і найвища доля жінок з вищою освітою мали б підвищувати долю чоловіків-голів; розподіл тих, хто приносить найбільший дохід, серед чоловіків та жінок не відрізняється від інших регіонів. Лишається сподіватися, що жителі Києва поділяють інші, більш прозахідні цінності, і не вважають, що саме чоловік чи здобувач грошей має бути головним в сім’ї. Втім, невисока частка в Києві (знову нагадаємо, місті з найвищим середнім рівнем освіти) жінок-голів сімей показує, що останні поки не готові перебирати цю відповідальність на себе в повній мірі.

 

[1]В статті використані дані регулярного дослідження теледивленнязібрані компанією Nielsen за 2015 рікв усіх областях і типах населених пунктів України. Для розрахунків відібрано осіб у віці від 18 років в домогосподарствах з 2 повнолітніми особами, що перебувають в шлюбі або проживають разом, загальна кількість осіб – 4622. Похибка вибірки без врахування дизайн-еффекту не перевищує 1,5%.

[2]Тут і далі в тексті для спрощення сприйняття під «головними» ми будемо мати на увазі особу, визначену респондентами як таку, що «приймає основні рішення щодо важливих для родини питань»

[3]Центральний регіон – Вінницька, Кіровоградська, Полтавська, Черкаська області, Східний регіон – Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Луганська, Харківська області, Південний регіон – Миколаївська, Одеська, Херсонська області, Західний регіон – Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька області, Північний регіон - Житомирська, Київська, Сумська, Чернігівська області.

Контакти

  • тел.: 60 - 20 - 20
  • email:Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
  • поштова адреса:.
    а/с 5815, Вінниця, 21016

О новой Joomla на JooMix.org