Прогресивні жінки

Гаряча лінія

    0-800-75-04-75, (0432)  60-20-20

з протидії торгівлі людьми, з протидії домашнього насильства

Чому не можна бити дітей і як вчинити, аби цього не робити

Крики і ляпаси - поширений в Україні метод виховання дітей.

  Його прихильники мають безліч виправдань своїм діям, як-то "нас так виховували, і виросли ми хорошими людьми", "інакше дитину не навчиш", "всі так роблять" і т.д. Багато батьків щиро не розуміють, у чому шкода ляпасів і ремінців для розвитку дитини. Натомість вони вважають, що мають всі необхідні знання з педагогіки, психології і фізіології дитини, наприклад, уміють розмовляти "командирським голосом" і завжди готові "дати по руках", якщо руки тягнуться в небезпечне місце. Головне у стосунках з дітьми - бути лаконічними. Повідомлення "я розумію, що тобі сумно, але я не можу нічим зарадити, бо дуже втомлена" краще скоротити до двох слів - "закрий рота".

  - Найбільш "творчі" вихователі додають ще й ляпаса , і діти швидко вчаться мовчати і коритись, битись і лаятись. "Колись працювала у дитячому садочку. То тих дітей, яких били вдома, зразу було видно. У них була захисна реакція, навіть якщо ти просто хотіла погладити їх по голові, роздратованість, закомплексованість, скутість", - розповідає вінницька волонтерка, педагог Галина Рудик.
Бійка і крик - це реакція "на автоматі", огидний велетенський пазл, який складається з батьківської втоми, перфекціонізму, стереотипів і відсутності альтернативи. На щастя, у суспільстві поволі формуються нові думки та ідеї щодо виховання дітей без фізичного насильства.

 

  Перший і найсильніший аргумент не бити дитину - Закон. У світі є 53 країни, в яких заборонено бити дитину, Україна - серед них. Подробиці читаємо в Цивільному кодексі, частина 3 статті 289: "Фізичне покарання батьками (усиновлювачами), опікунами, піклувальниками, вихователями малолітніх, неповнолітніх дітей та підопічних не допускається".
Найбільших успіхів у боротьбі за право дітей рости без ляпасів досягла Швеція, там держава не тільки забороняє бити дітей, але й на практиці робить все, аби батьки і вихователі дотримувались заборони. Особливість шведської моделі протидії насильству - поєднання суворого поліційного контролю з інформуванням і навчанням батьків.

  Другий аргумент - ляпаси негативно впливають на розвиток дитини. "Мене били і виріс людиною" - можна почути від прихильників фізичних покарань. За замовчуванням вважається, що без паска людина неминуче стала б серійним вбивцею чи грабіжником, варіант кращої долі не розглядається. Насправді це твердження свідчить про шкоду тілесних покарань, вочевидь його автори мають занадто песимістичний погляд на світ і низьку самооцінку.

  Учені з'ясували, що фізичні покарання призводять до змін у мозку дітей, сприяють виникненню депресії, психічних захворювань. Професорка Колумбійського університету Елізабет Герсхофф проаналізувала результати 75 досліджень впливу фізичних покарань на дітей і не знайшла жодного підтвердження позитивного ефекту від биття дітей. Натомість є зв'язок між паском у дитинстві і антисоціальною поведінкою та злочинністю у дорослому віці. Його помітили й українські фахівці. Психолог Наталя Ніколаєва, тренерка з корекційних програм у Літинському районі, працює з людьми, що скоїли домашнє насильство. Вона розповідає, що більшість кривдників, які скоїли насильство у своїй сім'ї, перейняли таку поведінку від своїх батьків.

  Третій аргумент - поведінку дітей можна коригувати без насильства. Розуміння наслідків своїх вчинків ефективніше, ніж страх перед покаранням, бо вчить дитину бути відповідальною і не боятись власних помилок. Наприклад, пізно ліг спати - вранці важко прокинутись, зосередитись у школі, варто наступного разу лягати вчасно. Метод приговорювання наслідків не діє в одну мить, але він сприяє вихованню у дітей свідомого ставлення до своїх вчинків. Коли ж дитина робить щось небезпечне для життя і здоров'я, потрібно діяти негайно. Можна стримати її, відвести руки, голосно сказати "ні". Потім варто проговорити наслідки: "якщо торкнешся гарячого - буде боляче", "якщо висунешся з вікна - можна впасти, забитись, потрапити в лікарню, померти".

Четвертий аргумент - ляпаси і крик можуть бути відображенням емоційного стану батьків, а не реакцією на "погану" поведінку дітей. "Діти довели, і мама/тато зірвалися". У цьому випадку діти взагалі не розуміють дорослих, за незначний вчинок можна отримати суворе покарання, якщо батьки втомлені чи заклопотані, а серйозне порушення сімейних правил можуть не помітити, бо у мами і татка гарний настрій.
Активісти українського руху #НеБийДитину радять батькам, які "зриваються" на дітях, звернути увагу на себе. Для початку варто зрозуміти причину свого гніву, що вас злить, дитина чи щось інше. Іноді розуміння причини вже зменшує гнів. Не подавляйте гнів, спробуйте його тимчасово стримати - зупинитись, вдихнути, видихнути, якщо можливо - вийти з кімнати, випити чаю. Корисно знайти фізичну розрядку - побити подушку, стіну, зробити кілька фізичних вправ. Коли ситуація залагодиться, варто подумати, чи не є причиною гніву завищені сподівання щодо дитини, її поведінки, шкільних оцінок чи порядку в кімнаті. Можливо, мама і тато не мають достатньо часу на відпочинок, сон чи спілкування з друзями? Наскільки рівномірно поділені батьківські обов'язки у сім'ї? Якщо батьки постійно "зриваються" на дитині, час проконсультуватись із психологом для розв’язання проблеми.

  У Вінницькій області правові та психологічні консультації можна отримати, звернувшись по допомогу на "гарячу лінію" із запобігання насильства, яка діє за підтримки департаменту соціальної і молодіжної політики Вінницької облдержадміністрації. Телефони "гарячої лінії" - (0432)60-20-20, 0-800-75-04-75. Інформаційні матеріали з порадами для батьків можна знайти у соціальних мережах за хештегом #НеБийДитину або на сайті http://happydity.org.

Контакти

  • тел.: 60 - 20 - 20
  • email:Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
  • поштова адреса:.
    а/с 5815, Вінниця, 21016

О новой Joomla на JooMix.org